středa 14. ledna 2015

Plán Million Man March

Také vás zaujalo, jak spočítali, že v Paříži byl na ulici milion lidí? Pokud ano, pak vás možná bude zajímat plán jménem "Million Man March" (MMM/WWW). Je to plán, který bude i Váš.

Million March - tak se okamžitě začala nazývat akce, která proběhla o víkendu v Paříži, kdy se údajně přes milion lidí setkalo na ulicích, včetně více jak 40 nejvyšších státníků z nejrůznějších států, oficiálně pro vyjádření podpory svobody slova a odsouzení útoků na redakci Charlie Hebdo, údajně spáchané muslimskými teroristy.

Vždy se divím, když v médiích znějí konkrétní čísla o tom kolik lidí se něčeho účastnilo atp. Kdo to spočítal? Jak to mohou vědět? Odkud to vzali? A tak jsem se divil i tentokrát. Jak spočítali, že v Paříži byl na akci krásný milion lidí? Když v tom jsem potkal článek, který říkal, že v Paříži BUDE na akci milion účastníků - článek který byl sepsán dříve než se akce konala. V tu chvíli jsem to pochopil. Tak ono se to ví předem...

Takových článků které to tvrdily předem, byla celá řada. Zapátral jsem, a zjistil, že až na výjimky k tomuto číslu neměl nikdo žádný podklad, samozřejmě. Jako vždy autoři opisují a nezajímají se o původ a pravdivost údajů které se k nim dostanou. Článků, které mají nějaký konkrétní údaj, je pár procent. A ty se samozřejmě rozcházejí. Mezi desítkami článků jsem našel jediný, který měl důvod, proč očekávat, že na akci přijde přes milion účastníků. Tvrdil, že den před akcí bylo v ulicích po celé Francii okolo 700 000 lidí spontánně vzdávat podporu zabitým i pozůstalým. To zní logicky, ne? Když včera neoficiálně tolik, pak zítra při oznámené akci o něco víc... Jenže odkud vzali to číslo? Opět, je to odhad, jehož zdroj autor neuvádí. Navíc, jak mohli vědět, že ti lidé byli na ulici právě z tohoto vládě libého důvodu, vyjádřit zrovna tento příliš obecný postoj? Třeba chtěli protestovat proti tomu že je někdo vodí za nos. Třeba chtěli podpořit radikální politiky kteří brojí proti přistěhovalcům, třeba chtěli protestovat proti vládě tak jako Charlie Hebdo, z nějž média udělala protimuslimský plátek, ačkoli skutečnost byla docela jiná, jejich kritika směřovala proti vládě, proti válkám, proti propagandě a proti zjednodušování a například i proti zaměňování problému s Islámským státem nebo nespokojeností obyvatel s problémem muslimské víry obecně. Třeba to bylo více nesouvisejících akcí. A kolik těch lidí bylo, je vždy obtížné spočítat. Po mně je vždy žádáno, abych svá tvrzení podložil fakty a zdrojem. Ale zde žádný zdroj nebyl, média se s tímto už dnes stále častěji nezdržují. Musel jsem tedy hledat dál.

A našel jsem už jen jeden článek, který rovněž hovořil o spontánní "předpremiéře" milonového pochodu chystaného na neděli. Ten tvrdil, že v sobotu bylo v ulicích cca 200 000 lidí. Úplně jiné číslo. V textech, které nepredikovaly budoucnost, pak byly také rozpory. Už nevím jestli to byl ministr vnitra nebo někdo podobný o kterém by se dalo čekat že je poplatný případným mezinárodním organizátorům, tvrdil chlubivě, že v ulicích bylo něco jako 3,7 milionu lidí, což je informace která se následně také rozšířila. Samozřejmě bez podložení tohoto tvrzení. Ostatní texty papouškovaly 1,2-1,6 milionu, což jsou čísla která byla pokud to nepletu predikována již před akcí. Tak odkud se vzal ten milion? A kdo to krucinál spočítal? Nejde mi samozřejmě o přesý počet. Jde mi o to, na základě čeho někdo udělal tento odhad, a proč to všichni papouškují již den předem, jako by bylo jisté co se bude dít. Třeba jde jen o chyby a zmatek v číslech, ale od čeho jsou redaktoři novin, než aby čísla ověřili a zajistili, aby si neprotiřečily? Pak se mi nemůže nikdo divit, že mi to přijde divné. (pozn.: informace na internetu neustále přibývají takže možná už najdete na internetu jiné informace než jsem měl já v době psaní článku, ty které byly ojedinělé teď mohou být všude a naopak, některé mohly i zmizet.)

Také jsem se samozřejmě jako každý musel ptát, jak se povedlo nahnat přes čtyřicet hlav států nebo jejich stejně hodnotných náhradníků takřka přes noc na jediné místo světa, kde je prý aktuálně navíc nebezpečno a ani teroristické útoky nebyly zcela došetřeny, a zařídit že se všichni budou držet za ruce, v uniformně černých kabátech ladících se stejně prostou černou vlajkou "Je suis Charlie", a pochodovat ruku v ruce, jako by šlo o nějakou zkoušku nebo povinnou školní fotografii. Zorganizovat akci při níž se setká několik presidentů bývá velmi, velmi náročné, časově, organizačně, diplomaticky... A tady takřka ze dne na den přes 40 z nich bez nejmenšího zádrhele? A proč zrovna by všichni tak přesně přišli uctít útok na krachující satirickou redakci, když mnohem horší masakry nepřijde často uctít ani jeden z nich? Navíc nyní v době největších masakrů od druhé světové války, kdy se jedna země za druhou pokládá, mění v sutiny a zalévá krví?

Podobně jsem se ptal, jak je to možné, že se president Hollande dostavil na místo útoků údajně již několik minut poté? Vždyť to hrubě odporuje hned několika bezpečnostním protokolům. A cože při jiných útocích se nenamáhal ani vyjádřit pro veřejnost? I v případech nejvyšší krize či vyhlášení války nebývá rychlost pánů presidentů atp. lepší než jednu dvě hodiny, což je pochopitelné. Pochybuji, že je to pravda, ale i v nejdůvěryhodnějších mainstreamových denících stojí, že již 11:31 je president na cestě na místo činu a již 11:54 poblíž místa činu hovoří k novinářům. První zprávy se objevily právě někdy před půl dvanáctou. Opět je možné, že se pomíchaly časy, čísla, v každém časovém pásmu je čas jiný. Ale co by měli dělat novináři, a zejména ti ve zpravodajských agenturách, když ne ověřovat informace a dělat jasno ve zmatku?

Podobně jsem se sám sebe ptal, jestli není divné, že již 11:25 je stránka Wikipedie o Charlie Hebdo žhavě aktualizována více dobrovolnými redaktory. Tato amatérská a povětšinou ignorantská encyklopedie sepisovaná dobrovolníky nepíše o většině událostí na světě. Není to zápisník teroristických útoků, chybí zde základní fakta o světě a vynechává celé války. Dobrovolníci ji s velkým odstupem dopisují ve svém volném čase. A nyní jako by Wikipedie byla téměř nejrychlejším zpravodajstvím na světě.

Podobně jsem se ptal, proč je krátce po útoku webová stránka magazínu Charlie Hebdo nefunkční a místo toho zde visí kampaňová grafika Je suis Charlie. Vždyť zájmem zabitých stejně jako přeživších by logicky bylo, aby magazín tím spíše stále existoval, a dobrovolně by si svůj magazín nezavírali. Sám jsem se chtěl podívat, co psali, že je měl někdo potřebu umlčet. Uvádí se, že stránka přestala fungovat v souvislosti s útokem. Ale kdo vypnul její obsah? Byla to snad policie? Chtěla ustoupit teroristům? Ale proč tam byla ta grafika "Je suis Charlie"? To také znamená, že nejspíš nešlo o hackerský útok, protože v takovém případě by na stránce nebylo nic, hlásila by se jako nenalezena. Anebo někdo chtěl umlčet Charlie Hebdo a nahradit ho zcela jiným poselstvím? Jakou to má proboha logiku? V jediném článku jsem nenašel vysvětlení proč a kdo to udělal?

Těch otázek je samozřejmě více, ale mým cílem není předkládat důkazy a poukazovat na protiřečící si informace a podezřelé události kolem útoku. O tom už je na internetu celá řada článků. O tom, jak neozbrojený policista střílel, o tom, jak policie ví kde jsou útočníci ale označený viník, který je v době útoku ve škole, se musí sám udat na policii, protože by si nikdo pro něj nepřišel, o tom, že vyšetřující komisař těsně před dokončením zprávy spáchá v kanceláři sebevraždu stejným způsobem jako jeho předchůdce před rokem. Ani nehodlám řešit, proč údajně na ulicích nikdo nebyl, proč údajně přijela jen jedna sanitka nebo proč je oběť nahá atd. atd. O tom čtěte jinde.

Co mě zaujalo a nad čím jsem se chtěl zamyslet, je to megalomanské PR (public relations, reklama, jednotná grafika...) a schopnost zorganizovat nemožné okolo jediného útoku, načasování tak včasné že jsou informace známy i dříve než se stanou. Jen ten název: Million March. Zní to tak libozvučně, jako profesionálně připravená kampaň. Prezidenti světa poprvé v historii pochodují na ulici, zdánlivě s davem, ve skutečnosti zvlášť, aby vyjádřili solidaritu s těmi nejmenšími pisálky kteří je ostře kritizovali a svou bohulibou víru ve svobodu slova, které se ale ve skutečnosti zcela ztrácí pod palbou morální kritiky a množstevní tsunami článků opakujících totéž sladkobolné promo bez skutečných novinářských otázek. Million March. Million Man March. Milión lidí na naší straně. Milión lidí povstávajících jako při zvuku hymny na důkaz, že co se teď bude dít, vyžádal si celý svět. Celý západní svět. Zní to jako dokonalý sen každého vojevůdce, jeden z těch nenasytných požadavků některé třeba americké válečné agentury na patetickou událost, která by pohnula světem. Jako profesionální práce PR agentury chystající upoutávku a záminku pro... jen to doříct.

"Chceme milión! Musí to být akce rozměrů, jaké jsme v Evropě doposud neměli!", jako bych slyšel v hlavě někoho hlasitě nařizovat. "Musí to být jednoznačně odlišitelné! Musí to být něco, co nebude moct popřít žádný z těch po****ných evropských politiků! Musí to být větší než 11. září! Musí to znít jako jasné heslo, které se bude lidem ozývat v hlavách ještě dlouho poté. Milión! Ne méně!" "Ano, zařídíme, myslím že zadání je jasné," jako bych zas slyšel odpovídat vedoucího nějaké agentury. "Černá barva. Dotkne se to každého. Obyčejná redakce, o které ale celý svět ví. Bylo ji už v minulosti vyhrožováno a prošlo to mockrát médii, takže nikdo nebude pochybovat o motivech. Černí teroristé. Veřejně vyhlásí svůj motiv. "Občanku? Vždyť víte jak špatně to přijali při 11. září... Ne, dobře, ano, bude občanka teroristy na místě činu, ano, pojistka proti pochybovačům, budete ji mít, bude tam. Černá barva, národ povstane. Zajistíme člověka do každé skupiny aby je nahnal ven. Minimálně milion garantujeme. Je váš. Bude to milionový pochod. Všichni budou mít černé cedulky se strojopisným písmem vyjadřující stručnost, věcnost a serioznost, které budou říkat, že se to dotýká každého obyčejného muže (člověka). Žádné zbraně, jasný symbol. Symbol intelktuálů. Tužka! Pěst vzhůru, zapisuji. Pěst svírající tužku. Ano pane, už žádný intelektuál nebude moci říct ani slovo proti. Kdo se ozve, bude jen asociální konspirační smažka. Všichni naši lidé (presidenti...) dostanou včas pozvánku, doprovod, ohlídáme je aby se dostavili a naženeme pohromadě. Ano, bude to jako jeden velký fotbalový zápas, všichni budou fandit jediné straně. Webové adresy už jsou zaregistrované, samozřejmě na bezejmenné agentury."

Million March, přesněji Million Man March, takto se to píše v angličtině. V Americe je totiž už nazývat své akce Million March tradice. Česky pochod milionu lidí nebo také pochod milionového člověka. Jasné heslo, vyjadřující, že se tu jedná o zájem každého obyčejného člověka, jakých jsou miliony, tedy žádná elita, ale každý. Krásná zkratka MMM. Obráceně WWW neboli zkratka pro world wide web čili inernet. Internetový člověk. Ten, který neustále všechno rozpitvává, váhá a staví se vší státní politice na odpor. Ten, který už po masivním odzbrojení civilního obyvatelstva nejen nechce brát do ruky zbraň, ale už ji většinou ani nemá. Má jen tužku a svou malou ohroženou existenci, svého človíčka, sebe. "Jsem malý člověk, jsem Charlie, jsem jeden z milionu, a přidávám svůj hlas." "Zapojí se i hnutí Anonymous. Anonymous nemá oficiální strukturu ani vedení, takže to problém nebude. Hotovo."

Ve svém pátrání jsem našel tento článek, který možná něco osvětlí. Je napsán velmi brzo po útoku (publikován 8.1. v pět ráno našeho času, útok byl 7.1.) a dlouho před akcí, která ještě nebyla oficiálně v plánu, a obsahuje všechna klíčová slova. S drobnou záměnou: Jmenuje se Million Muslim March. Jako by chtěl reagovat na Million Man March, který se ale ještě nestal a nikdo ho nemohl ještě ani plánovat. Visí na New York Observeru a autorem je vlivný židovský rabín. Vyzývá, že v reakci na násilí způsobované muslimskými radikály by muslimové měli udělat svůj milionový pochod a dát světu jasně najevo, že podporují mírový Islám. Zároveň však nedává příležitost muslimům to důstojně realizovat, protože ihned na Islám útočí. Tvrdí zcela nepravdivě, že naprostá většina teroristických útoků světa byla spáchána muslimy, což vážně není tvrzení zakotvené v realitě, ale existuje pouze v dnešních médiích. Vášnivě vsouvá problematiku Izraele, který vychází z úvahy jako spasitel, po jehož odchodu by se rozpoutalo peklo. Hovoří o fundamentalistickém nebo extrémistickém Islámu, ale působí dojmem, že míní jakýkoli Islám. A tady mě napadlo, že Francie těsně tak jako i další státy před útoky na Charlie Hebdo vlastně hlasovala pro uznání Palestinského státu. Otázka zní, nechce nás a celý svět náhodou Izrael vtáhnout do své věčné a oblíbené války s Palestinou? Do nekončícího osočování konkurenčního náboženství? Upozorňuji, že miluji judaismus, miluji i Islám, miluji křesťanství a ještě více miluji taoismus, buddhismus, gnózi a řadu dalších krásných náboženství, takže rozhodně nemám zájem se dostávat do středu náboženských sporů. Můj názor je naopak takový, že spor nemá s náboženstvím nic společného a židé jsou tu bráni jen jako štít který má zakrýt veskrze bezbožné zájmy. Ale to nic nebrání tomu, aby byl svět opět vtažen do nové a ještě bizarnější války a do etapy, ve které se vzhledem k převládajícímu ateismu a konzumentství trochu anachronicky bude opět jednou řešit náboženstí ve velkém.

MMM má zjevně ospravedlnit něco velkého a brzy se asi dozvíme co. Jasné je, že to musí být něco velkého, něco, co přesně vyváží skutečnost, že akci podpořilo na milion lidí. Nebude to méně. A každého to zabolí. Jestli výsledkem 11. září byl útok na Irák a Afghánistán, omezení základních svobod, v USA zavedení ministerstva špionáže (oficiálně ministerstvo vnitřní bezpečnosti) atp., co asi přijde po "milionovém člověku"? Jak název napovídá, něco, co se dotkne každého z nás. Tajenku si už doplňte sami. Werner Von Braun, někdejší ředitel NASA a ještě předtím konstruktér nacistických střel V2, před svou smrtí řekl, že světové mocnosti se nezastaví před ničím a budou nás vodit jednou propagandistickou válkou za druhou, že po studené válce přijde válka s terorismem a darebnými národy a další takové agendy na podporu zbrojení. A říkal, že tou finální nakonec jednou bude i stejně fiktivní válka s mimozemšťany. Inu, vzhledem k aktuální kampani se zdá, že na falešné mimozemšťany si ještě chvíli budeme muset počkat. Ale oni přijdou. Nejpozději, až nebude čím jiným strašit. Dalibor Novák, DiS.

foto: CC Million man march, Washington DC, 1995 - velká demonstrace organizovaná společností Nation of Islam, 5. květen 1995, autor: Yoke Mc / Joacim Osterstam

Žádné komentáře:

Okomentovat